CİLT GERME

a- İple Yüz Germe

İple Yüz Germe, en sık PDO (polidioksanon) içeren özel ipler kullanılarak cildin alt tabakasına ipler yerleştirilerek gergin görünümün elde edilmesi ve kollajen üretiminin tetiklenmesidir. PDO dışında iple yüz germede kullanılan PLA (polilaktikasit), kaprolaktom ve silikon içerikli kalıcı ipler de vardır.İple Yüz Germe sayesinde yüzde oluşan sarkık görüntü giderilir ve cilt kalitesinde artış elde edilebilir. Yaş aldıkça cilt yapısı bozularak görünümü değişir. Özellikle 35 -40 yaşından sonra yağ yastıkçıkları başta olmak üzere deri altı destek dokularında azalma ve aşağı doğru sarkma başlar. Yüzün orta kısmının aşağı sarkmasına bağlı olarak çene yanlarında ve ağız kenarında sarkma ve katlanmalar olur. Bu sarkma ve katlanmaları gidermek ve cildi sıkılaştırmak için uygulanan ameliyatsız estetik yöntemlerinden biri de iple yüz askılamadır. İple yüz askılamanın farklı tipleri mevcuttur.

İple Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Cildi gençleştiren ve eski haline gelmesini sağlayan bu uygulama oldukça kolay bir işlemdir. Lokal anestezi altında kişinin konforu bozulmadan yapılabilmektedir. Ameliyatsız yüz germe sırasında uygulanan lokal anestezi, özel bir krem ile yapılmaktadır. Fakat bazen gerek görülürse ip giriş yerlerine Lidokain ile lokal anestezi yapılır. Böylece işlem sırasında ağrı hissedilmez. Öncelikle doktor hangi bölgelere işlem yapılacağına karar verir ve bu bölgeleri işaretler. Bu sayede belirtilen hatların dışına çıkılması engellenir. İnce uçlu, hissedilmeyecek kadar hafif iğnelere takılı olan ipler bu bölgelere yerleştirilir. PDO, ameliyatlarda kullanılan ve vücut tarafından kısa sürede emilen bir iptir. Yerleştirildiği yerde cilt altında fibroblast ve diğer onarıcı hücreleri uyarırlar böylece iplerinetrafında kollajen ve elastin lifler oluşarak sıkılaşma ve gerginlik olur. Bir iki ay içerisinde ipler tamamen erir. Sıkılaşma ve gerginlik etkisi üç aya kadar artış gösterebilir. Etkinliği ortalama bir yıla kadar devam eder.

Ameliyatsız Yüz Germe Kimlere Uygulanabilir?

Genellikle 35-50 yaş arası hastalara uygulansa da cilt üzerindeki bozulma ve sarkmaların çok fazla olmadığı ileri yaş grubu hastalarda da uygulanabilir. Yüzünün çeşitli bölgelerinde sarkma, kırışıklık ya da çökme şikayetiolan hastalar için uygun bir tedavidir. Cildi çok hassas olan veya ip işlemini tolere edemeyeceği düşünülen hastalara uygulanamayabilir. Cilt altı dokusu çok ince olanlarda uygun bir tedavi değildir. Deri enfeksiyonu olanlarda ve hamilelerde uygulanmaz.

İple Yüz Germe Yöntemi Sonrası Görüntü Hemen Değişir mi?

İşlem sonrası etkiler hemen görülmeye başlansa da tam olarak etkinin görülmesi için bir süre beklemek gerekmektedir. Kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle 2-3 ay sonra tam değişim ve en iyi sonuç görülmektedir.

Ameliyatsız Yüz Germe İşleminin Etki Süresi Ne Kadardır?
Bu durum cildin önceki haline, yaşa ve diğer risk faktörlerine göre değişmektedir. Sigara içilmesi, alkol kullanımı ve stres varlığı etki süresini kısaltabilir. Diğer işlemlere göre çok daha kalıcı bir yöntem olmakla birlikte; cilde özenli bakıldığında etki süresi daha da uzatılabilir. İple yüz germe genel olarak etkisini 12-18 ay arasında göstermektedir. Bu süre zarfında cilde uygulanan bakım işlemleri de çok önemlidir. Operasyon sonrası gereken işlemler mutlaka belirli zamanlarda cilde uygulanmalıdır.

 

İp Askı Yöntemi Faydaları Nelerdir?
Cerrahi bir işlem olmamasından dolayı anestezi için gerekli işlemler uygulanmaz ve kişi çok daha konforlu bir süreç geçirir. İple yüz germe diğer işlemlere göre çokkısa bir sürede yapılmakta ve daha iyi bir iyileşme süreci göstermektedir. Kişi işlem sonrası kısa bir zaman sonra normal hayatına dönebilmektedir.Etki gözlemleme süresinin kısa olması ve kalıcılık süresinin uzun olması da önemli avantajlardan biridir.

 

İple Yüz Germe Estetiği Sırasında ve Sonrasında Acı Hissedilir mi?
Anestezi kremleri işlem sırasında ciltte acı hissedilmemesini sağlar. Yapılan işlem oldukça ağrısız ve kimseyi rahatsız etmeyecek konfordadır. İple yüz germe bu rahatlık sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. İşlem sonrası kişi normal hayatına çok kısa sürede dönmektedir. İşlem yaklaşık 45 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir. Çok hafif derecede küçük şişlikler ve morarmalar meydana gelebilir. Bunlar hiçbir uygulama gerektirmeksizin çok kısa bir sürede kendiliğinden geçmektedir. Uygulama sonrasında başın uzun süre dik tutulması görülecek hafif yan etkileri de ortadan kaldırabilir. 15 gün süresince ciltte tahriş meydana getirecek işlemler uygulanmamalıdır. İyi bir bakım ile hafif derecede olan yan etkiler en aza indirilebilir.

b- Örümcek Ağı

Örümcek Ağı Uygulaması Nedir?
Bu işlemin asıl amacı uygulandığı dokuyu yenilemek ve sıkılaştırmaktır. Uygulama bölgesine dirilik kazandırır. Örümcek ağında kullanılan ipler, insan vücuduna uygundur ve medikal ürünlerdendir.“İp estetiği” olarak da bilinen uygulama, cerrahi herhangi bir işlem uygulamaksızın gerçekleşir. İnce ve kısa yapıdaki çok sayıda ip kullanılarak yapılan işlem ile çok kısa bir sürede arzu edilen sonuçlar elde edilir. Kullanılan ipler,cilt altına yerleştirilir, burada vücudun kollajen ve elastin lif sentezlemesini tetikler. Örümcek ağı denmesinin nedeni birbirine dik olarak çok sayıda PDO dediğimiz ameliyatlarda kullanılan emilebilen yapıdaki iplerin ağ yapacak şekilde cilt altına yerleştirilmesidir. Örümcek ağı uygulamasında daha kalın olan diğer ipler ise sarkan bölgenin yukarı çekilmesini sağlar.

 

Örümcek Ağı Uygulaması Nasıl Yapılır?
İlk aşamada topikalanestezik kremler kullanılarak uygulamayı alan kişinin ağrı duyması engellenmektedir. Daha sonra ipler, cildin alt kısmına çok ince uçlu iğnelerin yardımıyla yerleştirilmektedir. Bütün bu işlemler steril şartlar altında yapılmalıdır.

 

Örümcek Ağı Uygulamasının Süresi Ne Kadardır?
Örümcek ağı estetiğinin süresi kullanılacak iplerin sayısına göre değişmektedir. En fazla bir saat süren uygulamadan sonra bölgede dirilik ve belirgin bir gençleşme hissedersiniz. Uygulama ile bölgede bağ dokusu yenilenir ve arzu edilen genç ve diri görünüm elde edilir. Uygulamanın etkisi, 1 ile 3 ay içerisinde daha net olarak görülmektedir. Uygulamanın hemen ardından bölgede birkaç gün süren hafif şişlikler ve kızarıklıklar görülebilir. Bunlar, kişinin günlük yaşamını etkilemez. Uygulamayı alan kişi, hemen günlük rutinlerini yapmaya başlayabilir.

 

Örümcek Ağı Uygulamasının Etkisi
Uygulama esnasında ipler cilt altındaki dokuya sıkı bir biçimde yerleştirilir. 1 ile 3 aylık süre boyunca bölgede kollajen ve elastin lif sentezi gerçekleşir ve iplerin etrafında yeni bir iskelet yapı oluşur. Bağ dokunun yenilenmesiyle cilt, daha sıkı ve diri görünür. Uygulama ile sarkmalar yok olur, kırışıklıklar düzelir ve cilt yenilenmesi sağlanır. Cilt altına yerleştirilen ipler, 3 ay içinde tamamen vücut tarafından emilir. İplerin uygulanmasıyla elde edilen gençlik ve iyileşme, iplerin çevresinde sentezlenen yeni bağ doku iskeleti tarafından sürdürülür.

 

Alternatif Yüz Germe Tekniği
Örümceklerin ağlarından esinlenilerek geliştirilen uygulama, alternatif bir yüz germe tekniğidir. En önemli özelliği cerrahi bir müdahale olmaması, kesi ve dikiş izlerinin bulunmamasıdır. Kişi, uygulamanın hemen ardından makyaj yaparak günlük hayatına dönebilir. Bu güvenilir teknik; yüz, boyun, kaşlar, ağız etrafı ve genital bölgeye uygulanabilir. Polidioksanon medikal iplerin çok ince uçlu iğneler ile deri altındaki dokuya yerleştirilmesiyle dokuda reaksiyon oluşur. Bu reaksiyon fibroblastlar ve büyüme faktörleri yardımıyla kollajen üretimi şeklinde gerçekleşir. Böylece, kollajen doku, bulunduğu yeri örümcek ağları gibi çevreler ve doğal bir ağ yapısı meydana getirir.

 

Uygulamanın Ne Gibi Avantajları Vardır?
Uygulamanın pek çok kişi tarafından tercih edilmesinin nedeni, sunduğu avantajlardır. Örümcek ağı estetiğinin avantajları; ağrısızdır, kesi ve yara izi yoktur, basit ve güvenilirdir, iyileşme süresi hızlıdır, kollajen üretimi tetiklenir ve uygulamadan hemen sonra günlük hayata dönülebilir. Cildinin gençleşmesini isteyenler için doğal bir çözüm olan uygulama, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Örümcek ağı uygulamasının en önemli etkisi, uygulandığı bölgeye form kazandırmasıdır.

 

Kimler Uygulamadan Yararlanabilir?
Cildini yenilemek ve gençleştirmek isteyen herkes, uygulamadan yararlanabilir. Yüzünde ve vücudunun çeşitli bölgelerinde hacim kaybı veya sarkma, gevşeme olan kişiler için ideal bir uygulama olan örümcek ağı, derinin gerginlik kazanması ve sarkmaların önlenmesi için ideal bir çözümdür. Uygulamanın yapıldığı bölgede herhangi bir yara ve kesi izi bulunmaz ve bu yüzden de pek çok insan tarafından tercih edilir.
Sarkma, ağız kenarında kırışıklık, yüzdeki yağ dokusunun hacminde azalma, gerdan oluşumu ve çene derisindeki sarkmalar için yapılan uygulama ile alın çizgileri, nazolabial kıvrımlar, düşen kaşlar, boyun sarkması ve yüz cildindeki gevşeklik ortadan kaldırılır.

c-Fransız askısı

Fransız askısı nedir?

Bu işlem dinamik askı diye de bilinir. Ameliyatsız yüz germe ve gençleştirme uygulamalarından biridir. İsminden de anlaşılacağı üzere Fransa’da bulunan bu yöntem, içi polyesterle dışı silikonla yapılmış esnek ipler kullanılarak gerçekleştirilir. Cerrahi müdahale gerektirmeyen bu uygulama, cildini eskisi gibi gençleştirmek ve dirileştirmek isteyen kadınlar ve erkekler için ideal bir çözümdür.Yaşlanma süresinin geciktirilmesini sağlayan bu işlem ile yüz hatlarından memnuniyet duymayanlar yararlanabilir. Cilt yüzeyinde sarkma ve kırışma meydana gelmiş kişilerin bu uygulamadan yararlanabileceği gibi çok ciddi olmayan yüz felcine maruz kalan kişiler de uygulamadan yararlanabilir. Bu yönüyle uygulamaya, aynı zamanda bir tedavi seçeneği olarak da bakılabilir. Fransız askısı için kullanılan ürün, biyolojik olarak insan vücuduna uyumludur, bu yüzden de uzun yıllar kalıcılığını korur. Fakat silikon içeriğinden dolayı uygulandığı yerde ömür boyu kalıcıdır.

Fransız Askısı İyi Bir Alternatif midir?

Cerrahi uygulama ve tedaviler, ciltle ilgili sorunlar için daha kalıcı sonuçlar meydana getirebilir. Son dönemlerde, ameliyatsız yüz germe uygulamalarından biri olan Fransız askısıyla yüz gençleştirmede ciddi ve önemli sonuçlar alınmaya başlamıştır. Bu uygulama, dinamizmiyle sarkmaları düzeltir ve yüzün eskisi gibi genç görünmesini sağlar. Güvenli olması da bu tedavinin cilt sorunları yaşayanlarca tercih edilmesinin ana nedenidir.Yüzünüz zaman içerisinde yer çekimine ve başka nedenlere bağlı olarak yaşlanabilir. Bağ dokusunun zayıflaması, kollajen ve deri altı yağ dokusunda azalma yüzün kırışmasına ve sarkmasına yol açar. Elbette, bunun doğal sonucu da yaşlı bir görünüme sahip olmamızdır. Kırışıklıkların artması ve yaşlılık etkilerinin belirginlik kazanması, kişinin huzursuz ve mutsuz olmasına neden olabilir. Bu uygulamayla; yüzün oval görünümü tamamlanmış olur, elmacık kemikleri belirginleşir, ipler kaslara zarar vermediğinden buna bağlı olarak yüz ifadesi bozulmaz, iplerin etrafında kollajen üretimi sağlanarak cilt sağlığına destekte bulunulur.

Fransız Askısının Tercih Edilme Nedeni Nedir?
Uygulamanın yapıldığı bireylerde, yüzün gençleşmesi hemen anlaşılır. Bir hafta içerisinde kişi, yüzle bütünleşen bir görünüm kazanır. Uygulamadan kesin sonuç 2 ya da 3 ay içerisinde alınır. Uygulamanın tercih edilme nedenleri: uygulamanın kalıcılık süresi 3-5 yıl arasındadır, yüzün doğal ifadesi korunur, cerrahi operasyon yapılmadığı için kesi ve iyileşme süreci yoktur, ipler esnektir ve kolayca kullanılabilir ve iplerin kopma riski yoktur, bundan dolayı mimikleri kısıtlamaz.

 

Fransız Askısı Hangi Vücut Bölgelerine Uygulanabilir?
Uygulama, yüz ve vücut sarkmasının tedavisinde kullanılır. Uygulama şu bölgelere yapılabilir: Yanaklar, Elmacık kemikleri, Çene hattı, Kaşlar, Boyun, Göğüsler, Kollar, Kalçalar ve Bacaklar. İplikler sayesinde uygulama bölgesinde hacimsel değişiklikler meydana gelir. Fransız askısının aşırı yıpranmalara, kırışmalara ve sarkmalara çözüm olmadığı bilinmelidir. Uygulamanın başarısında ve estetik görünümün elde edilmesindeki en önemli husus, cildin ince ve hafif gevşek olmasıdır. Eğer cilt, çok ince ve çok kırışmış ise istenen sonuç elde edilemeyebilir. Ayrıca; cildin kalın ve çok ağır olması, iplerin yetersiz kalmasına neden olur.Uygulamanın pek çok avantajı vardır. Derinleşmiş çizgiler ve sarkmalar toparlanır, yüzle uyumlu bir görüntü elde edilir. Lokal anesteziyle yapılan işlemde dikiş izi yoktur. Uygulama maksimum konfor ile yapılır. En önemli tarafı da enfeksiyon riski yok denecek kadar az olan işlemden hemen sonra günlük hayatınıza dönebilirsiniz. İşlem tek seansta tamamlanır.

 

Fransız Askısı Nasıl Yapılır?
Uygulama bölgesi belirlendikten sonra lokalanestezi uygulanır. Lokal anesteziden sonra başlayan uygulama yaklaşık 30 dakika sürer. Uygulamayla ipler, deri altına yerleştirilir. İşlemin ardından enflamasyonlar ağrı kesicilerle azaltılabilir. Uygulamayı alan kişi, uygulamadan hemen sonra günlük hayatına dönebilir. Uygulamadan sonra birkaç gün dikkatli olunmalıdır. Çene hareketleri en az düzeyde olmalıdır. Çeneyi aşırı geren gülme ve ağzı açma hareketlerinden kaçınmalıdır. Diş tedavilerivarsa 2 hafta ertelenmelidir. Yüz üstü uyunmaması gerekir. Yüz yıkama işlemi, yalnızca yukarıya doğru hareketlerle yapılmalıdır. Cilde masaj uygulaması yapılmamalı ve cilt ovulmamalıdır. Cilt bakımı, sauna ve masaj gibi işlemler bir ay boyunca yapılmamalıdır.