Liplift

Üst dudak kısalığı olarak da bilinen liplift ameliyatı, üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan hastalara uygundur. Bu işlemde, üst dudak, kolumella tabanı (burnun orta sütunu) ile dudağın kırmızımsı pembemsi yerin arasındaki bölgeyi ifade eder. Üst dudak vermillon hattı ince olduğu zaman burun dudak hattındaki Philtral Kolonlar olduklarından çok daha uzun görünür. Burun dudak arası bu mesafenin ideal uzunluğu 12-15 milimetre arasındadır. Bununla birlikte, bu aralık kişilerin yüz hatlarına ve yüzünün büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Üst dudak kaldırma operasyonunda 5 ile 10 mm arasında dudak kaldırma yapılarak, kişinin konuşurken ya da gülerken çok daha samimi ifade kazanmasını sağlanır. Lip lift yani dudak kaldırma ameliyatında kişilerin bu dudak ve burun arasındaki mesafeyi azaltarak dudaklarına melek kanadı etkisi yaratmayı amaçlıyoruz.

Liplift üst dudağın kaldırılmasını amaçlayan dudak ile burun arası mesafeyi kısaltmak için bir miktar derisinin kesilerek çıkarılmasını içeren cerrahi bir operasyondur. Üst dudak kaldırma veya üst dudak kısaltılması ameliyatı ile öncesi en önemli karar önce yüz hatlarının incelenip doğru beklenti ile uygunluğu belirlemektir. Dudak ile burun arasında mesafenin uzunluğunu dudak hareketsiz iken ölçmek gerekir. Aslında, üst dudağın dikey doğrultudaki uzunluğu neredeyse alt dudak-çene uzunluğu kadar olması idealdir. Gülümsediğimizde, örneğin üst dudağın yukarı ve dışarı doğru çekilmesi normaldir ve dişlerinizin bir kısmını açığa çıkarır. Üst dudağın aşırı uzun olması halinde, gülümsediğinizde dişler görünmez. Bu da üst dudak kaldırma ameliyatının nedenlerinden biridir. Üst dudağınız kaldırıldığında dişleriniz daha görünür olacaktır.

Liplift yaptırmanın bir diğer nedeni de yaşla beraber dudak burun arası mesafenin yerçekimi etkisi ile uzamasıdır. Bu yüze uzun ve yaşlı bir ifade verir. İleri yaşlarda yapılan Liplift ameliyatı sonrası dudak ve burun arası mesafenin kısalığı yüze genç ve dinamik bir ifade kazandırır ve hatta yüz germe ameliyatı ile birleştirilirse genç görünüm etkisi artarak sizi 10- 15 yıl gençleştirir.

Üst dudak kaldırma ameliyatı sırasında, üst dudak bölgesinde, dikey uzunluğunu kısaltmak için fazla deri alınır. Liplift ameliyatında üst dudağın burun ile birleştiği bölgede yani burun altından bir kesi yapılır. Bu kesinden içeri girilerek fazla olan deri kesilir. Burun tabanındaki kesinin kenarları dikilerek ameliyat tamamlanır. Böylece üst dudak ile burun tabanı arasındaki mesafe kısaltılır ve üst dudak yukarı taşınmış olur. Liplift ameliyatı sonrası üst dudak doğal bir şekilde daha kalkık görünecektir. İnce üst dudaklar için kalıcı bir estetik operasyondur. Bu işlemde dikişler burun altından yapıldığı için ameliyat izi belli olmaz. Dudak kaldırma ameliyatında üst dişlerin üçte iki oranında görünecek şekilde dudak yukarıya kaldırılarak dudaklarda dinamik bir etki gerçekleştirilir.

Üst dudak kaldırma ameliyatı genel anestezi ile 45 dakika ile 1 saat arasında gerçekleştirilir. Her altı ayda bir tekrarlanan geçici dolgu maddelerinin yerine alternatif olarak ortaya çıkmıştır ve kalıcı olması bakımından çok daha tercih edilir niteliktedir. Dudak dolgularıyla karşılaştırıldığında daha naturel daha saf bir görünümle beraber daha genç bir yüz ifadesi kazanılır.

 

Liplift ameliyatından sonra iyileşme süreci 5-7 gün arasında değişir. Bu süreçte üst dudağınıza buz masajı yapmalısınız. Ameliyattan sonraki ilk 72 saatte dudağınızın şişmesi normaldir. Dikişler 5 gün içinde alınarak günlük hayatınıza geri dönmeniz sağlanır. Ama ödemin tam olarak geçmesi ve yüz ifadesinin oturması 4-6 hafta sürebilir.

 

Üst dudak kaldırma estetiğinde yapılan operasyon sonrasında dudaklarda  şişlik olması normal kabul edilir. Bu şişlik 3 gün boyunca devam eder ve bir hafta içerisinde zamanla azalarak kaybolur. Bu bir haftalık süreç içerisinde özellikle üst dudakta uyuşma, dudak hareketlerinde azalma, gülme  mimikleri gerçekleştiği zaman gerginlik hissi duyulabilir. Hekim tavsiyesiyle kullanılan ilaçlar ilk bir haftalık sürecin daha rahat geçirilmesini sağlar. Operasyonun ilk günü ve takip eden 5-6 gün boyunca buz kompresi yapmak dudakları rahatlatır ve şişliğin inmesine yardımcı olur. Şişlikler bir hafta içerisinde düzelme göstererek iner. Her ne kadar ödem 1 haftada geçsede minimal bir şişlik kalır ve bu şişliğin geçmesi ve tam olarak dudak hattının oturması 4-6 hafta sürer.