Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinoplasti, estetik amaçlı olarak burun şeklinin düzeltilmesi işlemidir. Burun estetiği yüz hatlarında sadelik ve yumuşama sağlar

Herkese Burun Estetiği Yapılır mı?

Sağlıklı düşünebilen herkese burun estetiği operasyonu yapılabilir. Ancak en genç 18 yaşında olmalıdır. Çünkü erkek ve kadınlarda yüz kemiklerinin gelişimi 18 yaşına kadar devam eder. Bunun yanında ne istediğini bilmek, ruhsal ve estetik olgunluk için 18 yaş ve sonrası en uygunudur.Burun estetiği yüzün genel yapısı üzerine olumlu bir etki yapar.Kimi insanların da genetik olarak dudakları incedir. Hem yaşlanmaya bağlı olarak hem de genetik sebeplerden dolayı dudakları ince olanlar daha dolgun dudaklara kavuşmak ister. Dudak bölgesine yapılan dolgu işlemi ile; büyüme, kalınlaşma, hacim artışı, asimetri ve şekil bozukluklarının ortadan kalkması, dudak çevresinin düzeltilmesi, üzgünlük ifadesi veren kenarlardaki sarkıkların yok edilmesi ve hatların belirginleşmesi sağlanır. Dudak dolgusu, hyalüronik asit kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Hyalüronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunur ve allerji ve başka bir yan etkisi olmayan bir maddedir.

Burun estetiğine karar verdikten sonra neler yapıyorsunuz?

Yüzde oranlar. Altın oranlar içinde burnun değerlendirilmesi önemlidir.

Burun estetiğine yaşınız uygun ve bu işlemin yapılmasını istiyorsanız öncelikli olarak iki işlem yapılır:
Burnunuzun analiz edilmesi ve hangi burun yapısının sizin için uygun olacağına karar verilmesi Bu işlemler beraber yapılır. Burun estetiğinde en önemli olan konuda bu iki işlemdir. Yani elde ne olduğu ve neler yapılabileceği. Bu basamaklar olabildiğince zaman ayrılması gereken bölümdür.
Yine ameliyat öncesi: Nefes alma zorluğu (varsa) ve burun iç yapısının değerlendirilmesi (gerekiyorsa endoskopik muayene yapılması) önemlidir.Burun estetiğinde en önemli konu burnun tüm yüz ile orantılı ve kendi içinde orantılı olmasıdır.

Burun ameliyatlarında başarıyı ne etkiler ?

Burun estetik operasyonunun sonucunu etkileyen bir çok neden vardır. Deneyimli bir cerrah bu konuları eğitiminde ve deneyiminde yıllar içinde görür ve hastasına bu anlamda en güzeli verir.
Estetik operasyonun sonucu yönünden kişiye bağlı değiştirilemez etkenler vardır: Kişinin yaşı,anatomik yapısı ve yara iyileşmesine vücudun verdiği reaksiyon gibi ki bunlar başarıyı olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Ayrıca burun cildinin ince olması,burun kıkırdak yapısının kalın olması,burun büyüklüğü ve yüzüyle orantısız olmaması ve tüm yüz hatları orantılı olan kişilerde başarı oranı artar. Diğer yandan burun cildinin yağlı ve kalın olduğu,burun kıkırdaklarının ince olduğu,yüze göre çok büyük ya da çok küçük bir burun ve yüzün genelindeki orantısızlık ya da asimetri başarı şansını azaltabilir.Kişiye bağlı olarak;daha önce operasyon ya da travma geçirmiş olmak,iyileşme döneminde gerekli özeni göstermemiş olmak da başarı şansını etkileyebilir.

Burun estetik operasyonları günümüzde en sık uygulanan estetik işlemlerdendir. Bu operasyon sonrası hastalar kendi beklentilerinin karşılandığını açık olarak belirtirler ve sonuçtan mutlu olurlar. Kişinin yüzü ile orantılı büyüklükte, simetrisi tam, bakıldığı zaman güzel gözüken ancak ameliyat yapılmış olduğu fark edilmeyecek kadar doğal duran ve nefes alma problemi olmayan burun ideal burun olarak tanımlanabilir.

Anestezi türü ve ameliyat süresi

Ameliyat genel anestezi altında yapılır, ortalama 1-1.5  saat sürer.

 

İyileşme süreci

Ameliyat sonrası ilk gün yüze soğuk uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır. Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner.

Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla olmak üzere hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ki bu da sonraki günlerde hızla  geriler.

Ameliyattan ortalama 5.-7. gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.

Ameliyattan yaklaşık 3-7 gün sonra normal hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.

7-10.günlerde yürüyüş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda fayda vardır.Ancak,tempolu egzersiz ve yüzmeye başlama zamanı ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır.

Gözlük kullanımı ortalama 1. ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir. Lens kullanıyorsanız, ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Burnunuza darbe alabileceğiniz sporlara ve özellikle dalmaya 2.aydan önce başlamamalısınız.

Burun şeklinin  tam olarak oturması ortalama 3-6 ay olacaktır.

 

Ameliyatın komplikasyonları

Ameliyat sırasında; septum delinmesi olabilir ki bunun o anda tamir edilmesi faydalıdır.İleride burundan nefes almada ses gelmesine sebeb olabilmektedir.

Burun kemik ya da kıkırdaklarından fazla çıkarılması ya da burunun fazla küçültülmesi veya büyütülmesi olabilir.

Ameliyattan hemen sonra kanama olabilir ki kanamanın türüne göre hekiminiz işlem yapar.

İyileşme döneminizde,yüzünüzde özellikle üst dudakta,burun ucunda şişlikler ve uyuşukluklar olabilir ki bunlar zaman içinde gerileyecektir.

İlerki dönemlerde burun içi mukoza yapılarında yapışıklık meydana gelebilir ki nefes almada yarattığı problem nedeniyle bir cerrahi işlemle düzeltilmesi gerekebilir.

Burun estetiklerinde kaynaklar %10 oranında ameliyat sonrası revizyon dediğimiz cerrahi işlemler gerekebileceğini belirtirler. Bu hallerde revizyon cerrahisi için ideal sürenin ameliyattan 1 yıl sonra olması gerektiğini bildirilir.

 

Ameliyat

Ameliyat burun içinden minik kesiler yapılarak gerçekleşecek. Dolayısıyla burun dışında bir yara izi görülmeyecektir. Burun kemikleri zarif kesicilerile traşlanacak ve şekillendirilecektir. Burundan nefes alma zorluğu, septumdeviasyonu denen burun orta duvar eğriliği ile yaşanmaktadır. Bu durumlar tespit edilirse ameliyat sırasında düzeltilmektedir.(Bu işlem septorinoplasti operasyonu olarak adlandırılır)

Ameliyatta ihtiyaca göre,kemer dediğimiz burun üstündeki çıkıntı çıkarılır,burundaki eğrilik düzeltilir,burun sırtı, burun ucu, burun delikleri şekillendirilir, burun içindeki kesiler kendiliğinden eriyen iplerle kapatılıp burun üstünde bir küçük kalıp ve bantlar olacak. Özel bantlar yapıştırılır ve bir hafta kalacak atel yerleştirilir.

İşlem yaklaşık 2 saat sürer.

 

Ameliyat Sonrası:

 

Operasyondan sonraki ilk 48 saat saat yüzünüzde bir miktar şişlik olabilir. Buna bir miktar morluk da eşlik edebilir. Bu şişlik ve ödem ikinci gün sonunda inmeye başlayacaktır.Bu süreç içinde çok rahat hareket edebilir ve hatta gezebilirsiniz.Operasyondan 2-3 gün sonra tampon alınacak. Bundan sonra burunda nefes alamamaya bağlı ve bunun tetiklediği sıkıntılarınız gidecektir.