Gamze estetiği (Dimpleplasty) nedir ?

Dimpleplasty nedir

Gamze estetiği daha estetik bir gülüş ve daha çekici bir gülüş elde etmek amaçlı yanak iç tarafından girilerek kas veya yağ dokuya müdahale edilerek gamze oluşturulmasıdır.

Gamze estetiği öncesi

Gamze estetiği öncesi herhangi bir hazırlık gerekmez. Eğer kişi kan sulandırıcı bir ilaç kullanmıyor ise veya ek bir hastalığı yok ise bir öğle arası işlemi gibi hızlı ve pratik bir şekilde gamze estetiği lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilir.

Yüzde gamze estetiği nasıl yapılır?

Gamze estetiği aynı hollywood yanağı estetiği gibi lokal müdahale ile rahatlıkla yapılabilen bir estetik uygulamadır. Uygulama öncesi işlem yapılacak bölgede çizimler yapılır.

Ardından bu bölge lokal anestezi yöntemleri ile uyuşturulur , sonrasında basit bir cerrahi müdahale ile gülme kası ağız içi mukoza ya dikilir veya gerekli ise gamze oluşturulması planlanan bölgeden küçük bir yağ dokusu veya kas dokusu çıkartılır.

Gamze estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Müdahale lokal anestezi ile yapıldığı için hasta hemen taburcu olabilir. Gamze estetiği sonrası gamze bölgesinde ilk 3 hafta daha dikkat çekecek şekilde bir çukurluk ve derinlik mevcut olur. Yine aynı bölgede bir ay kadar sürecek pigmentasyon artışı görülebilir.

Bunlar tamamen geçicidir. 3 haftanın sonunda belirgin olan gamze hafifler. 1 ayın sonunda tamamen doğal bir gamze görünümüne kavuşulur. Gamze estetiği sonrası herhangi bir pansuman önerilmez sadece ağız içinin ilk 3 gün basit gargaralar kullanılarak temiz tutulması önerilir. İlk 2 gün yumuşak gıdalar tüketilmesi önerilir. Gamze estetiği yaptıran kişi hemen sonrasında günlük hayatına geri dönebilir.

Nadirende olsa gamze yapılan bölgede geçici morluk ve ödem olabilir. Lokal anestezi müdahale sonrasında 1 ila 2 saat daha etkisini devam ettirerek yüzde uyuşukluğa sebebiyet verebilir.

Kimlere Gamze Ameliyatı yapılır ?

Gamze estetiği uygulaması gülüş esnasında gamze arzulayan 18 yaşını doldurmuş bireylere uygulanabilir.

Ağrım olur mu?

Gamze estetiği uygulaması uygulama esnasında , sonrasında ağrı oluşturan bir prosedür değildir. Ağır oluşsa dahi basit ağrı kesicilerle bu ağrı durdurulabilir.

Gamze estetiği kalıcı mıdır ?

Gamze estetiği uygulaması genel olarak kalıcıdır ancak yanak  dolgunluğunu fazla olan kişilerde bazen gamzede açılmalar görülebilir. Bu tarz durumlarda gamze estetiği uygulaması yenilenebilir yada yanakları çok dolgun olan kişilerde sonradan gamze de açılma görülebildiği için öncelikle hollywood yanağı estetiği önerilir ardından gamze uygulaması yapılması önerilir.

 

İşe hemen döner miyim ?

Gamze estetiği uygulaması sonrası hemen işe dönülebilir. Sadece lokal anestezi uygulamasının sebebiyet verdiği ağız çevresi uyuşukluğunun düzelmesi beklenir.

 

Gamze ameliyatı olduğum anlaşılır mı?

İlk 1 hafta 10 gün kadar gamze daha derin yerleşimli olduğu için gamze ameliyatı olduğu anlaşılabilir ancak sonradan gamze bir miktar açılacağı için tamamen kendine ait doğal bir gamze görüntüsü olacağı için gamze estetiği ameliyatı olunduğu anlaşılmaz.

 

Eski halime dönebilir miyim ?

Gamze estetiği sonrası bazen gamzenin tamamen açılması ve eskiye dönüş görülebilir. Ancak bu çok seyrek görülür. Böyle bir durumla karşılaşıması durumunda gamze estetiği tekrarlanabilir.

 

Risk var mıdır? Varsa gamze estetiği riskleri nelerdir?

Gamze estetiği her ne kadar lokal anestezi altında yapılan pratik ve küçük bir müdahale olsa da yine de girişimsel bir işlem olduğu için çeşitli riskleri mevcuttur. Operasyon sonrası hematom , enfeksiyon başlıca risklerdir. Bu risklerden korunmak için gamze estetiği operasyonunu yaptırırken uzman doktorlar seçmek gerekmektedir.

 

Gamze estetiği genel anestezi ile mi yapılır ?

Gamze estetiği uygulaması genel anestezi altında da , lokal anestezi altında da yapılabilir. Ancak pratik bir uygulama olduğu için genellikle lokal anestezi altında yapılması daha çok tercih edilir.

 

Minimal operasyon ne demek ?

Kısa süreli küçük kesirlerle yapılan küçük cerrahi müdahalelere minimal operasyon adı verilir. Gamze estetiği bir minimal operasyondur.

 

Hem erkek hem kadınlarda yapılır mı ?

 

Gamze estetiği uygulaması hem bayanlara hem erkeklere rahatlıkla uygulanabilen bir  cerrahi prosedür.

 

Uzman ellerde yapılmazsa ne olur ?

Her ne kadar pratik ve kısa süreli bir işlem olsada gamze estetiği de sonuç itibariyle bir cerrahi prosedür. Bu sebeple de yüz anatomisi iyi bilinmeden , cerrahi nosyonu olmadan uygulama yapılması, yüzde kas zedelenmesi , sinir zedelenmesi gibi problemlere yol açabilir.

 

Aynı zamanda enfeksiyon veya müdahale bölgesinde içe kanama görülebilecek diğer riskler arasındadır.